sobota, 19 stycznia 2013

Położenie polityczne Izraela na Bliskim Wschodzie




Bliski Wschód obecnie stanowi żywe zainteresowanie obserwatorów z całego świata z powodu istniejących tam ośrodków terrorystycznych, pracy nad bronią nuklearną przez Iran oraz walkę o wpływy ekonomiczne zwłaszcza Rosji, która pragnie rozszerzyć swoje panowanie ekonomiczne na tereny Europy Wschodniej i Azji Środkowej, a widzi zagrożenie swoich partykularnych interesów w związku z ewentualnym konfliktem zbrojnym między Izraelem a Iranem. 




Sytuacja Izraela pod względem politycznym jest nie do pozazdroszczenia. Istnieje, bowiem realne powstanie broni nuklearnej w Iranie, co będzie stanowić zagrożenie dla państwa żydowskiego. W związku z powyższym trudno przewidzieć sytuację na Bliskim Wschodzie oraz relacje polityczne miedzy wyżej wskazanymi państwami. Niewątpliwie Iran ze swoją milionową armią zagraża interesom Stanów Zjednoczonych, ale również egzystencji państwa izraelskiego. Teheran mimo międzynarodowym zakazom i sankcjom nadal pracuje nad produkcją pierwszej broni atomowej zapewniając, iż owe prace mają na celu zapewnić bezpieczeństwo energetyczne. Również ma to stanowić równowagę militarną na terenie Bliskiego Wschodu, jednakże posiadanie broni przez radykałów islamskich może być nieprzewidywalne w skutkach i doprowadzić do wybuchu konfliktu światowego. Należy zadać sobie pytanie kiedy nastąpi wybuch konfliktu na tym terenie, bowiem Izrael w przypadku produkcji bomby atomowej, nie ważne czy przy pomocy wojsk amerykańskich czy nie, będzie zmuszone wypowiedzieć wojnę Iranowi, w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa. Również geopolityczne położenie tego państwa, gdzie otoczone jest przez państwa wrogo nastawione i świat islamski nie daje im wyjścia, jak rozwiązanie sprawy i umocnienie swoje pozycji poprzez konflikt zbrojny.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Jądrowej, Iran dysponuje zapasami uranu i miejscami jego wzbogacania, który umożliwi szybką produkcję broni atomowej. Według wywiadu izraelskiego ma to nastąpić w połowie 2013 r. W związku z powyższym czy możemy spodziewać się realnego wybuchu wojny na terenie Bliskiego Wschodu? Owy scenariusz jest bardzo realny, a zaangażowanie się innych państw w owy konflikt może przyczynić się do wybuchu III wojny światowej.

Izrael w związku z prowadzeniem swojej polityki wobec Palestyny traci stopniowo poparcie swojego największego sojusznika w osobie Stanów Zjednoczonych. Mianowicie 26 marca 2012 r. w związku z ignorowaniem przez izraelskiego Ministra Spraw Zagranicznych szefa Komisji Praw Człowieka zerwano współpracę z tym organem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Było to spowodowane tym, że utworzono specjalną komisję mającą zbadać kwestie izraelskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu. Izrael planował budować tam swoje osiedla nie licząc się z stanowiskiem organów międzynarodowych. Kilka dni po tym wydarzeniu ukazano mapy prezentujące planowaną konfiskatę terenów palestyńskich. Owa alienacja polityczna Izraela w związku z polityką z Palestyną i uderzeniem w autonomię tego państwa prezentuje niekorzystny obraz tego państwa i niechęć środowisk islamskich. Należy zaznaczyć, że konflikt Palestyną ma przede wszystkim wymiar religijny, jest to konflikt świata islamu z Izraelem. Co istotne od dłuższego czasu Palestyna na forum światowym zabiega o uznanie swojego państwa. Dla Izraela uznanie niepodległości Palestyny i stanie się członkiem ONZ jest nie do przyjęcia. Walka Palestyny o niepodległość powoduję izolację Izraela na arenie międzynarodowej. Godne uwagi jest to, iż pod koniec 2012 r. państw, które uznałyby niepodległość Palestyny było 112.

Istotne jest również pytanie, co zrobi Rosja w przypadku wybuchu konfliktu w Zatoce Perskiej? Na dzień dzisiejszy owe państwo jest sojusznikiem Iranu. Rosja chce utrzymać strefę swoich wpływów na terenie Azji Środkowej i na Kaukazie Południowym. W przypadku czynnego poparcia anty irańskiego kursu przez Baku i Tbilisi lub odnowienia antagonizmów sąsiedzkich Rosja zareaguje zbrojnie. Co istotne Rosja jest zwolennikiem pozo stania status quo jeśli chodzi o posiadanie broni atomowej.

Arabska Wiosna przyczyniał się do pogorszenia sytuacji geopolitycznej Izraela. Nie wątpliwie poprawiły się stosunki na drodze Ankara Tel Awiw. Jednakże w wyniku przejęcia władzy w Egipcie przez osobę wywodzącą się organizacji Bracia Muzułmańscy - Mahometa Morsi, Izrael może czuć się zagrożony, bowiem nowy przywódca państwa afrykańskiego wspiera Palestynę i będzie kwestią czasu, kiedy zacznie wspierać Palestyńczyków militarnie poprzez dostawy broni. Ponadto Bractwo Muzułmańskie jest antyizraelskie, co stanowi źródło niepokoju wśród narodu Izraela. Wzrósł również przemyt broni zwłaszcza z Egiptu do Strefy Gazy, co naturalnie zagraża Izraelowi. 

Izrael dotychczas popierał reżimy autorytarnych przywódców arabskich z powodu gwarancji względnego bezpieczeństwa i stabilizacji w regionie oraz dla samych siebie. Arabska Wiosna przyczyniła się do powstania niepokoju związanego z stosunkiem państw, w których jest lub była rewolucja, bowiem nie są wstanie przewidzieć kursu politycznego ewentualnych nowych władz przejmujących rządy w tych krajach.

Konkludując pozycja Izraela na dzień dzisiejszy jest trudna, ale w historii tego państwa bywały podobne sytuacje związane z konfliktami zbrojnymi z państwami arabskimi. Izraelici stracili swojego sojusznika w postaci byłego prezydenta Egiptu Hosinima Mubaraka oraz osłabło wsparcie Stanów Zjednoczonych. Ponadto Palestyńczycy dążą do uzyskania swojej niepodległości i mają coraz większe poparcie na arenie międzynarodowej. Jeśli zacznie nasilać się agresywna polityka państw arabskich wobec Izraela i realne zagrożenie nuklearne grożące ze strony Iranu, to będzie kwestią czasu, kiedy w tym regionie wybuchnie wojna, która stanie się z dużym prawdopodobieństwem światową.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz